Specifications & Manuals
Key Specifications
| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | MW513 |
| Washing capacity | 5.5 kg |
| Spin Speed | 1000 rpm |
| Weight (kg) | 50 kg |
| Depth (mm) | 560 mm |
| Height (mm) | 1030 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1350 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: top load washing machine outlet hoses are to be secured into the laundry tub or put into a floor standpipe. Only a licensed plumber can install it into a spigot beneath a basin. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet and Facia Control Panel. |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Quiet machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Low-profile Agitator |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 499 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C00634 |
Programs
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Regular | |
| Heavy Duty | |
| Steam program | |
| Cold Wash |
Country of Origin
| Origin | Thailand |
|---|
Smart Features
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
Other
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 3 |
| Energy consumption | 499 Kwh |
| Number of Cycles | 4 |
| Water consumption | 77 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Cheap | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112921456 |
| Eco Program |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 3 5.5kg Top Load Washing Machine MW513
$799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

