Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060HG1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 61 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Grey |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Graphite |
| Stacking kit included | |
| Installation Note | This dryer requires connection to a cold water supply via an inlet hose to utilise the steam function. |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Heavy | |
|---|---|
| Jeans | |
| Number of Programs | 25 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| Towels | |
| Ultra Delicate | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Sports | |
| Outdoor Care |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 106 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Origin | China |
|---|
| Reversible door | Yes |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 106 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 25 |
| EAN | 9415112932964 |
| Wool Finish | |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 11 9kg Heat Pump Dryer with Steam Care Graphite DH9060HG1
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

