Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Dryer Cabinet |
|---|---|
| Model Number | FC1260HG1 |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1900 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 5 x Hangers with Strap Clips and Shoe Rack. |
| Finish Colour | Graphite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Safety Features
| Child lock |
|---|
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Programs
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|---|
| Refresh |
Other
| EAN | 9415112922965 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

