Specifications & Manuals
| Model Number | WH9060P4 |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Heavy | |
|---|---|
| Number of Programs | 13 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel |
| Light type | LED |
| LED Display | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on SmartDrive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 275 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01906 |
| Origin | China |
|---|
| Energy consumption | 275 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 13 |
| Water consumption | 77 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112932919 |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 7 9kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH9060P4
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
500 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

