Specifications & Manuals
| Model Number | WH8060J3 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 69 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Inlet Hose, 1 x 1500mm Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel and Door Trim. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 310 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01800 |
| Noise Level Spinning | 70 dB |
|---|
| Number of Programs | 9 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday |
| Origin | China |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 310 Kwh |
| Number of Cycles | 9 |
| Water consumption | 67 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112922798 |
| Eco Program |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 3 8kg Front Load Washing Machine WH8060J3
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
1288 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

