Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI704CTB1 |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 56 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure clips included |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Cooktop Needs to be Hardwired** |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Trivets | Cast iron |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Instant response - Go from a boil to a simmer in seconds. Fisher & Paykel Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature so you don’t waste time in the kitchen. ● Safer choice - Induction cooktops only start heating your pot or pan once you’ve placed it on the ceramic surface and stop as soon as you remove it – so you don’t have to worry about curious little fingers or leaving an element on. ● Flat easy clean glass surface - The surface around your cookware stays cool when you cook, preventing baked-on spills and making cleaning up a breeze. The durable ceramic cooktop surface just needs a quick wipe after use to maintain its good looks. ● Enhanced features - PowerBoost and GentleHeat deliver either very high or very low heat fast for specialised cooking tasks such as searing meat and melting chocolate. An integrated timer keeps you on track. ● Superior efficiency - No heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the cooktop surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas cooktops. ● Precise control - Fisher & Paykel induction cooktops offer extremely accurate, consistent temperature control from very high to very low heats, so you can sear, sauté and temper like a pro. ● Auto cut-off timer for each zone ● Minute timer ● Soft-touch electronic controls ● GentleHeat ● 9 Heat settings ● Induction cooking technology ● Individual hot surface indicators Cooking Zones ● Left front zone - 2300W - PowerBoost set - 3000W ● Left rear zone - 1200W - PowerBoost set - 1400W ● PowerBoost - up to 3000W ● Right front zone - 1200W - PowerBoost set - 1400W ● Right rear zone - 2300W - PowerBoost set - 3000W |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Origin | Thailand |
|---|
| Keep warm |
|---|
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 9415112811030 |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 5 70cm Induction Cooktop Black Glass CI704CTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Induction Cooktop Black Glass CI604DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7050 W |
Fisher & Paykel Series 11 92cm Full Surface Induction Cooktop Black Glass CI926DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 890 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Three Zone Induction Cooktop CI603DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI905ZCTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop CI905CTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 83cm Induction Cooktop with Integrated Ventilation Black Glass CID834DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 807 mm |
53 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

