Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | WH7560J3DE7060G1 |
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Drying capacity | 7 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 428069 Stacking Kit |
| Finish Colour | White |
| Stacking kit included |
Programs
| Heavy | |
|---|---|
| Refresh | |
| Delicate | |
| Easy Iron | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Air Dry | |
| Everyday |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | A 2-year domestic warranty on parts and labour with in-home service |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 2 |
Other Features
| Features | WH7560J3 Front Load Washing Machine General
Dimensions Warranty DE7060G1 Vented Dryer General Dimensions Product dimensions 830 x 600 x 600mm Warranty |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01322 |
Other
| Primary Product Category | Laundry Packages |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

