Specifications & Manuals
| Model Number | OB60SD11PX1 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 32 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 598 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3000 W |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Oven is required to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim & Handle / Tempered Black Glass Oven Door & Control panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● 6 Shelf position ● Acid resistant graphite enamel ● Pyrolytic proof shelf runners ● Removable oven door inner glass ● Removable oven door/s ● Removable shelf runners ● Audio feedback ● Automatic cooking/minute timer ● Automatic pre-set temperatures ● Behind glass capacitive touch buttons ● Celsius/Fahrenheit temperature ● Electronic clock ● Electronic oven control ● Interior light 2x 25W (halogen) ● Precise electronic temperature control ● Turned stainless dials with illuminated halos ● ActiveVent™ system ● AeroTech™ technology ● Automatic rapid pre-heat ● Grill 3200W ● Soft open and close door ● Whisper quiet cooking ● Advanced cooling system ● Balanced oven door ● Catalytic venting system ● Control panel key lock ● Full extension sliding shelves ● Non-tip shelves |
|---|---|
| Number of shelf positions | 6 |
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 75 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Pastry bake | |
| Air Frying | |
| Classic bake | |
| Vent Bake |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.3 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Cool touch door |
| Display |
|---|
| Origin | Thailand |
|---|
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Oven |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112815724 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Fisher & Paykel 60cm Pyrolytic Built-In Oven OB60SD11PX1
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 85 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
22 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

