Specifications & Manuals
| Model Number | OS60NDTX1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 423 mm |
| Height (mm) | 457 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | Optional lower trim kit: Makes product 478mm high, Support rack, 1 x Two piece steaming dish |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Easy clean stainless steel interior Removable water tank Electronic programmer Intuitive information display Water tank empty indicator Steam generator 1.78kWh Steam generator/bottom part oven Auto-clock Pre-set temperature Steam oven functions Child lock Glazed door Safety thermostat |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Internal oven light | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Fan forced | |
| Fan grill |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Oven Volume | 29 L |
|---|
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Volume - One Compartment (Net) | 23.00 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 08413880205601 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Fisher & Paykel 60cm Electric Built-In Steam Oven OS60NDTX1
| Oven Volume | 29 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 5 Contemporary 60cm Built-In MultiFunction Oven OB60SC7CEX4
| Power (W) | 3400 W |
|---|---|
| Oven Volume | 85 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 5 Contemporary Black Oven OB60SC7CEB1
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Contemporary Style Built-In Oven OB60SD9X1
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Contemporary Style Built-In Oven OB60SC5CEX2
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

