Specifications & Manuals
| Model Number | OM60NDTDB1 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 43 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Microwave Volume | 49 L |
| Power (W) | 4800 W |
| Accessories included | 1 x Glass Tray |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Handle and Trim with a Dark Control Panel and Door. |
| Microwave Type | Built-In |
| Interior finish | Enamel |
| Installation Note | Built into wall or under benchtop installation. |
| Microwave and grill with fan | |
|---|---|
| Number of Functions | 22 |
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Inverter Microwave | |
| Dehydrate | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Fan forced and grill | |
| Pizza | |
| Steam Microwave | |
| Fan grill | |
| Pastry bake | |
| Microwave | |
| Air Frying | |
| Vent Bake | |
| Slow cooking |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Cooking Flexibility: Choose from 22 functions, including four microwave-only functions, 14 traditional oven functions, and four combination functions, giving you the best microwave and convection oven technology. Large Display Screen: The 5” screen provides an intuitively guided cooking experience that helps to deliver perfect results, whether you’ve been cooking all your life or are just starting out. Oven Capacity: Generous 49L capacity, with four shelf positions. Microwave: 900watts and 6 power levels. Temperature Sensor: A Wired Temperature Sensor precisely monitors cooking in real-time. WiFi Enabled: Wi-Fi enabled and works with the SmartHQ™ app for remote control and notifications. Cleaning: Acid resistant graphite enamel, Removable oven door, Removable oven door inner glass, Removable shelf runners. Safety: Control panel key lock, Cool Touch door, Non-tip shelves, Safety thermostat. Multi-language display: UK English, US English, Simplified Chinese, Français, Español. Extra Features: Sabbath mode, Soft close doors, Guided cooking by food types, Adjustable audio and display settings, Audio feedback. Oven Functions:
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Door Type | Pull Door Handle |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 230 °C |
| Temperature Range - Minimum | 35 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Power levels | 6 |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.8 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 20 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator | |
| Cool touch door |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Primary Product Category | Combination Microwave Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 38 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112829646 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens | |
| Design Collection | Fisher & Paykel Contemporary |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NDTDB1
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Minimal Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NMLB1
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Contemporary Compact Combi-Microwave Oven OM60NDLX1
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NMTDB1
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Contemporary Compact Combi-Microwave Oven OM60NDTDX1
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Minimal Handleless Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NMTNB1
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Minimal Compact Combi-Microwave Oven- Grey Glass OM60NMLG1
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Volume | 49 L |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Handleless Compact Combi Microwave Oven OM60NMTNG1
| Power (W) | 3900 W |
|---|---|
| Oven Volume | 49 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Compact Combi-Microwave Oven Grey Glass OM60NMTDG1
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

