Promotions
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OB60SL11DEPB1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 577 mm |
| Height (mm) | 598 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | 1 Flat brushed baking tray, 1 Flat wire shelf, 2 Full extension telescopic shelves, Grill rack, Meat probe, Roasting dish, 1 Smokeless grill tray, Step down wire shelf |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
Functions
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Roast | |
| Fan grill |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Maximum current rating | 15.5 A |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|---|
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Fast heat-up | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Volume
| Oven Volume | 90 L |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Programs | Bake, Classic Bake, Fan Bake, Fan Forced, Fan Grill, Grill, Pastry Bake, Pyrolytic Self-Clean, Roast, Vent Bake and Warm |
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112811160 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

-639077649713156593.png)
