Specifications & Manuals
| Model Number | OM60NDB1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 562 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 900 W |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Microwave Type | Integrated |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Other Functions: Microwave & ring and Ring & grill ● Control panel key lock ● Easy clean 316 stainless steel interior ● Easy to clean formed side racks ● Audio feedback ● Automatic cooking/minute timer ● Celsius/Fahrenheit temperature ● Electronic capacitive touch controls ● High resolution touch display ● Interior light 25W halogen ● Intuitive information display ● Multi-language interface ● Precise electronic temperature control ● Recipe & food based functions |
|---|---|
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Touch controls |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Power levels | 6 |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Defrost by weight | |
| Fan grill | |
| Microwave | |
| Microwave and grill | |
| Defrost by time |
| Oven Volume | 37 L |
|---|
| Cool touch door |
|---|
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Volume - One Compartment (Net) | 33 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112813423 |
| Combination Steam Ovens | |
| Design Collection | Fisher & Paykel Contemporary |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Compact Combi-Microwave Oven OM60NDB1
| Power (W) | 900 W |
|---|---|
| Oven Volume | 37 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
12 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

