Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OB60SC9DEPX1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 598 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | Flat brushed baking tray, flat wire shelf, roasting dish, smokeless grill tray, step down wire shelf, telescopic sliding runners |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Roast | |
| Fan grill |
Volume
| Oven Volume | 72 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112809464 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel 60cm 72L Electric Built-In Oven OB60SC9DEPX1
$1,683
| Oven Volume | 72 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 11 Minimal 76cm Pyrolytic Steam Assist Oven OB76SMPSUG3
$9,999
| Oven Volume | 137 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB90S9MEPX3
$4,699
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 90cm Black Series 9 Pyrolytic Built-In Oven OB90S9MEPB1
$5,499
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 90cm Series 9 Stainless Steel Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB90S9MEPX4
$5,499
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 Minimal 60cm Handleless Pyrolytic Oven Black Glass OB60SMPTNB1
$6,499
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

