




Accessories & Add-Ons




Promotions
Fisher & Paykel Series 7 417L Integrated French Door Refrigerator with Ice and Water RS80AU1
Specifications & Manuals
| Model Number | RS80AU1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 606 mm |
| Height (mm) | 1798 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | Slimline water dispenser available with stainless steel door panel accessory. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | Yes |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 417 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 288 L |
| Freezer Volume | 129 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 411 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Energy consumption | 411 Kwh |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112256176 |
| Design Collection | Fisher & Paykel Integrated |
Compare to similar items
6 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639077649713156593.png)
-639075862637827832.png)

