Specifications & Manuals
| Model Number | WH1160F2 |
|---|---|
| Washing capacity | 11 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 665 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 2000mm Hot water Inlet Hose1 x 2000mm Cold water Inlet hose, 1 x 1600mm Drain Outlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet / Dark Front Door with a Silver Cotrol panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Hot and Cold/ Or Cold Only (requires 2 hoses) |
|---|---|
| Features | ● 11kg Front Load Washer. ● ActiveIntelligence™ automatically optimises your cycle by adjusting the wash time and auto-dosing detergent to suit the level of soil. ● Refresh and de-wrinkle clothes using the 20 minute Steam Refresh cycle. ● LCD display makes washing simple, guiding you through the 25 different wash cycles with ease. ● Anti-fungal door gasket, Auto out of balance correction, Automatic Water Level. ● Delay start, Eco, Extra rinse option, Fabric softener dispenser. ● Spin performance No Spin, 500, 800, 1100, 1400. ● Optimise wash (Speed and Speed, Eco, Quiet, Water temperature controls 5 (cold, 30, 40, 60, 90). ● Wash Cycles: Activewear, Allergy, Bulky, Cottons, Delicate, Denim, Drum Clean, Easy Iron, Everyday, Favorite, handwash, Heavy, Quick 15 & 30, Rinse, Sanitise, Sheets, Silk, Sneakers, Soft Toys, Spin, Sports, Steam Refresh, Synthetics, Towels, Wool. |
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 330 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 94 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01957 |
| Number of Programs | 25 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday | |
| Sports |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 330 Kwh |
| Number of Cycles | 25 |
| Water consumption | 94 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112933282 |
| Eco Program |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 11kg Front Load Washing Machine with ActiveIntelligence and Steam Care WH1160F2
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 7 10kg Contemporary Front Load Washing Machine with FlexiDose WH1060DG5
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 10kg Contemporary Front Load Washing Machine with FlexiDose WH1060P5
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 3 9kg Front Load Washing Machine WH9060J3
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 10kg Contemporary Front Load Washing Machine WH1060PG5
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 9 10kg Front Load Washing Machine with Steam Care Graphite WH1060SG1
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 11 11kg Front Load Washing Machine with ActiveIntelligence and Steam Care Graphite WH1160HG1
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 7 12kg Contemporary Front Load Washing Machine White WH1260R5
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 7 11kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH1160P3
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
101 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

