

Promotions
A great wine has to be stored in a special environment. The Fhiaba cellars have been designed to store fine wines under ideal conditions. Fhiaba knows as well as anyone the four enemies of wine are: temperature, humidity, light and vibrations.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KS5990FW6AM6DH |
|---|---|
| Weight (kg) | 205 kg |
| Depth (mm) | 698 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Copper |
| Notes | Front and rear adjustable feet up to 25mm height. |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 4 °C |
| Wine bottle rack | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Consumption(kWh/annum) | 256 |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
Volume
| Maximum Number of Wine Bottles | 78 Bottles |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 2 m |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Multi Zone Wine Cabinet |
|---|---|
| Glass Door |
Compare to similar items
Fhiaba 75cm Classic Wine Cellar Right Hinge KS7490FW6A
$21,949
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

-638978135108059354.png)

