Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | XS4490FZ6IASS |
|---|---|
| Weight (kg) | 150 kg |
| Depth (mm) | 640 mm |
| Height (mm) | 2120 mm |
| Width (mm) | 449 mm |
| Dispenser | Ice only |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 233 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 233 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Consumption(kWh/annum) | 290 |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fhiaba 45cm X-Pro Column Freezer Right Hinge XS4490FZ6IASS
$18,799.20
| Dispenser | Ice only |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

