Specifications & Manuals
| Model Number | 5029E813B-4400M011A |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 205 mm |
| Finish Colour | Matte White |
| Designer | Davide Mercatali |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Spout projection 20 cm Cylindrical handle with lever With plate Flow restrictor Traditional cartridge |
|---|
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T35739 |
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
| WELS Star Rating | 5 |
|---|
Compare to similar items
Fantini Nostromo Wall Basin Mixer - Matte White 5029E813B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mare Wall Basin Mixer - Matte Black 5113V013B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Matte Copper PVD 24P9M111B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 150 - Chrome 2402M109B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 150 - Matte Black 2413M109B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo 200m Spout Wall Basin Mixer - Pure Brass PVD NOSWB200NPPB
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Mint Wall Basin Mixer - Deep Black PVD 34S1F813B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Mare Wall Basin Mixer - Matte White 5129V013B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Lame Wall Basin Mixer 190 - Matte Black 2413M111B-4400M011A
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

