Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 50S1E863B-4400M063A |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 34 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 65 mm |
| Finish Colour | Deep Black |
| Finish Colour Description | Deep Black PVD |
| Designer | Davide Mercatali |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | Cylindrical handle with lever. Soundproof. Traditional cartridge. |
|---|
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Compare to similar items
Fantini Nostromo 200mm Spout Wall Basin Mixer with Plate - Matte Copper NOSWB200MC
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Fantini Milano Wall Mixer - Brushed Stainless Steel 3193G786B-4400M063
$1,415
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

