Specifications & Manuals
| Material | Brass |
|---|---|
| Depth (mm) | 57 mm |
| Height (mm) | 155 mm |
| Width (mm) | 65 mm |
| Finish Colour | Raw Metal |
| Finish Colour Description | Raw Metal PVD |
| Designer | Davide Mercatali |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Cylindrical handle with lever. 2-way diverter with turning knob. Soundproof. For vertical installation only. Traditional cartridge. |
|---|
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Compare to similar items
Fantini Icona Deco Diverter Mixer - Raw Metal PVD 53Q8R685B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Fantini Mint Diverter Mixer - Matte British Gold PVD 34P6F185B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Fantini Icona Classic Diverter Mixer - Matte Copper PVD 53P9R485B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Fantini Icona Deco Diverter Mixer - Polished Nickel PVD 5395R685B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

