Specifications & Manuals
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Depth (mm) | 57 mm |
| Height (mm) | 155 mm |
| Width (mm) | 65 mm |
| Finish Colour | Brushed Stainless Steel |
| Designer | Davide Mercatali |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Cylindrical handle with lever. 2-way diverter with turning knob. Soundproof. For vertical installation only. Traditional cartridge. |
|---|
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Compare to similar items
Fantini Nostromo Diverter Mixer - Brushed Stainless Steel 5093G481B-4400M585A
| Material | Stainless Steel |
|---|
Fantini Mint Diverter Mixer - Matte British Gold PVD 34P6F185B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Fantini Icona Deco Diverter Mixer - Matte British Gold PVD 53P6R685B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Fantini Icona Classic Diverter Mixer - Matte Gunmetal PVD 53P5R485B-4400M585A
| Material | Brass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

