

What sets the Fantini Nostromo apart is its ability to combine minimalist design with a playful, almost pop-inspired soul. Despite its formal rigour, this collection surprises with its balance of utility and style, making it more than just bathroom tapware—it’s a statement piece. Crafted to perfection, it offers precision control, while its timeless design ensures it will remain a staple in your home for years to come.

Minimalist Design By Davide Mercatali
Designed by Davide Mercatali, the Nostromo collection is shaped by a thoughtful process of formal subtraction, where every element is carefully refined to its purest expression. The result is a timeless silhouette that captures the essence of function.

Finish Options For Every Style
A considered palette of finishes allows you to tailor the Nostromo collection to suit your bathroom interior style. Highlight the minimalist form of the line with classic chrome or matte white and black. For a distinct aesthetic, finishes such as gunmetal, gold, and copper introduce depth and eye-catching elegance.

Fantini Design DNA
Fantini taps are born from a deep connection to Pella, a picturesque village by Lake Orta in Italy. Merging the expertise of renowned designers with Fantini's signature formal subtlety and understated elegance, each product brings a touch of Italian elegance into daily life.

Fantini Quality
From research to production, quality is embedded in every step of producing a Fantini product. In-house research and development ensures technical expertise and craftsmanship are preserved, while each product is meticulously crafted to meet the needs and desires of users.
Specifications & Manuals
| Model Number | 42P51852FZ |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 222 mm |
| Height (mm) | 345 mm |
| Width (mm) | 54 mm |
| Finish Colour | Gunmetal |
| Tapware Style | Pull Out |
| Finish Colour Description | Matte Gun Metal PVD |
| Tap Reach (mm) | 183 |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features |
|
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T25153 |
| WELS Star Rating | 5 |
|---|---|
| EAN | 4415556689016 |
Compare to similar items
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Matte Gunmetal PVD 42P51852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Brushed Nickel PVD 42921852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Matte Copper PVD 42P91852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Chrome 42021852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Deep Black PVD 42S11852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Fantini Nostromo Sink Mixer with Pull Out Hose - Matte British Gold PVD 42P61852FZ
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
