




Promotions
Falmec Milano+ 90cm Deep Under Cupboard Rangehood with External Wall Motor FP3MLD90S2-EW2010
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | FP3MLD90S2-EW2010 |
| Depth (mm) | 356 mm |
| Height (mm) | 380 mm |
| Width (mm) | 870 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suitable for a 75-100cm cooking surface |
| Finish Colour Description | Scotch Brite Finish (304 Grade Stainless Steel) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top and rear |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Motor |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Compare to similar items
Falmec 105cm Gruppo Incasso Under Cupboard Rangehood F3GI10S1
$1,799
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639093071237240666.png)

