



Innovation. Performance. Energy efficiency. Ease of installation. Design. These are the key concepts of all Falmec rangehoods. They are the outcome of ongoing research that considers aesthetics, materials and technologies as a single set in order to achieve the perfect synergy. Falmecs products satisfy every sense:smell, for the effectiveness of the suction; sight and touch, thanks to the refined design and the quality ofmaterials; hearing, for their extremely silent performance.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | F5LB90S1 |
| Depth (mm) | 490 mm |
| Height (mm) | 360 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
Filters
| Number of filters | 5 |
|---|
Noise Level
| Highest Operating Noise | 66 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 8034122348063 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falmec 90cm Treviso Canopy Rangehood with In Roof Motor FP5TV90S2-IR765
$2,739
| Max Air Capacity | 765 m³/h |
|---|
Falmec 90cm Roma Canopy Rangehood with 765m3h External Wall Motor F5RM90B2-EW765
$2,690
| Material | Scotch-Brite stainless steel (AISI 304) |
|---|---|
| Max Air Capacity | 765 m³/h |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
