Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | PROP90FXPDFGB-CHLPG |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Type of Gas: LPG (Bottled Gas) |
| Oven Fuel Type | Electric |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven fuel & size LH / RH: Electric (Without ESP) 114 / (With ESP) 57 5 Gas burners including multi-ring wok burner Programmable oven: With or Without ESP Rear vented ovens Griddle plate: Teppanyaki style Wok cradle Cast iron pan supports Ignition type: Underknob Programmable clock: With or Without ESP Drop-down with window Slow cook Storage drawer Chrome fitting only |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
Functions
| Number of Functions | 2 |
|---|---|
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Steam clean |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 114 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 3.6 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 16 A |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Depth Without Handle | 608 mm |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Professional +FXP |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP90FXPDFGB-CHLPG
$10,695
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Stone Blue-Chrome Dual Fuel Freestanding Oven CLA90FXDFSB-CH
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Mineral Green and Chrome CLA90FXEIMG-CH
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Professional FXP Freestanding Dual Fuel Pyrolytic Oven/Stove Stainless Steel and Chrome PROP90FXPDFSSCH
$11,799
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 171 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Professional FX Induction Freestanding Oven/Stove Stainless Steel and Chrome PROP90FXEISS-CH
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX90EISS-CH
$15,699
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Kitchener Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Chrome KCH90DFFSS-CH
$8,799
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 135 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove White and Chrome CDL90EIWHCH
$14,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Induction Freestanding Electric Oven/Stove Black and Chrome NEXSE110EIBL-CH
$18,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

