Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CLAS110NGFBL-CHLPG |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | LPG |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven Cooktop |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate gas grill |
| Internal oven light | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
Functions
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Conventional | |
| Fan forced |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.24 kW |
| Maximum current rating | 1 A |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 132 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Transfer to Clearance | |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 66 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon Freestanding Gas Oven/Stove CLAS110NGFBL-CHLPG
$8,899
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 132 L |
| Oven Fuel Type | LPG |
Falcon 90cm Classic FX Stone Blue-Chrome Dual Fuel Freestanding Oven CLA90FXDFSB-CH
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Stone Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFSBBR
$15,099
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Nickel NEX110DFSL-CH
$15,799
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Cream - Special Order CDL110EICRCH
$17,099
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Mineral Green Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFMGBR
$13,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

