Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ELAS110DFBL-CHLPG |
| Depth (mm) | 598 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | Wire rack, Grill rack, Cooking tray, Recipe book |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Requires 20% Deposit before ordering |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven fuel & size LH/RH: Electric 73 / Electric 73 Oven type LH/RH: Multi Function / Fan Forced 6 Gas burners incl. multi ring wok burners Cook & clean oven liners: Rear & Sides Programmable oven: Both Rear vented ovens Browning element Griddle plate: Sit-on non stick Wok cradle Programmable clock: Left hand oven Triple glass door glazing Side opening door - LH / RH: Solid / Solid door Child lock (oven controls): Left hand oven Slow cook Defrost Chrome fitting only |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
| Timer Functions | Minute timer |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection | |
| Thermal overload protection | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Burners
| Trivets | Cast iron |
|---|---|
| Wok burner |
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
Functions
| Conventional | |
|---|---|
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Steam clean |
Electrical Connection
| Connected load | 7.4 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 32 A |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Transfer to Clearance | |
| Volume - One Compartment (Net) | 73 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Elan |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELAS110DFBL-CHLPG
$9,629
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Slate and Brass CLA90FXEISL-BR
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Stone Blue and Brass CLA90FXEISB-BR
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Mineral Green and Brass CDL90EIMGBR
$15,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Mineral Green and Brass CLA90FXEIMG-BR
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Slate-Chrome Dual Fuel Freestanding Oven CLA90FXDFSL-CH
$10,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Chrome CDL90DFSL-CH
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

