Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Model Number | CLA90NGFCY-CHLPG |
| Weight (kg) | 102 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Red |
| Oven Fuel Type | LPG |
| Finish Colour Description | Cranberry with a chrome finish |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Features | Main Oven ● Conventional gas oven ● Programmable clock ● Child lock on oven controls ● Side catalytic oven liners ● Porthole door Second Oven ● Fan forced electric oven ● Solid door Other Features ● 6-Burner gas cooktop ● Sit-on, non-stick griddle plate ● Glide-out gas grill ● Handyrack ● Minute minder ● 3-Button timer ● Rear vented ovens ● Side opening doors Cooking Zones ● 1 x 3.8 - 15.2 Mj (wok) ● 1 x 3.0 - 12.3 Mj ● 2 x 1.55 - 6.2 Mj ● 1 x 0.82 - 3.7 Mj |
|---|---|
| Grill location | Separate gas grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners |
| Child lock |
|---|
| Oven Volume | 132 L |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|
Compare to similar items
Falcon 90cm Freestanding LPG Gas Oven/Stove CLA90NGFCY-CHLPG
| Oven Volume | 132 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | LPG |
Falcon 90cm Professional Plus FX Dual Fuel Freestanding Oven Slate PROP90FXDFSL-CH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Mineral Green Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EIMGBR
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Mineral Green and Chrome CDL110DFMGCH
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue - Special Order CDL110EIRBCH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Slate - Special Order CDL110EISLCH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue and Brass CDL90EIRBBR
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Professional FX Induction Freestanding Oven/Stove Slate and Chrome PROP90FXEISL-CH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

