Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | PROP90DFFSS-CH |
| Weight (kg) | 111 kg |
| Depth (mm) | 604 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Oven Left oven - 73L Fan forced oven Right oven - 67L Fan forced oven Separate electric glide-out Rear vented ovens Push button ignition Programmable oven: Left hand oven Minute minder Oven lights Handy rack Cook and clean oven liners – rear and sides (Left oven only) Child lock (oven controls) - Left oven only Cooktop 5 Burners including multi ring wok Wok cradle Sit-on non stick griddle plate Cast iron pan supports |
|---|---|
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
| Oven Volume | 140 L |
|---|
| Fan forced | |
|---|---|
| Slow cooking |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Professional+ |
| EAN | 5028683118893 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 90cm Professional Plus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Chrome PROP90DFFSS-CH
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Slate-Chrome Dual Fuel Freestanding Oven CLA90FXDFSL-CH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Stone Blue and Chrome CDL90EISBCH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Stone Blue - Special Order CDL110EISBCH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Natural Gas Freestanding Oven/Stove Cranberry and Chrome CLA90NGFCY-CH
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 132 L |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Mineral Green and Brass CLA90FXEIMG-BR
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue - Special Order CDL110EIRBCH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
7 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

