Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | LPG |
| Model Number | CDL110DFWH-CHLPG |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | White |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Other Features
| Grill location | Separate electric grill |
|---|---|
| Internal oven light | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFWH-CHLPG
$13,695
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Nickel NEX110DFSL-CH
$15,799
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Stone Blue and Brass CLA90FXEISB-BR
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Stone Blue and Chrome CLA90FXEISB-CH
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Racing Green and Chrome CDL90DFRG-CH
$11,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue and Chrome CDL90EIRBCH
$15,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

