Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CDL110DFRG-CH |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | Oven shelves and Handyrack (left-hand oven) |
| Finish Colour | Green |
| Notes | 666mm Depth includes handle |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Racing green finish with chrome fitting |
| Features | Oven Fuel & Size LH / RH: Electric 73 / Electric 73 |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Origin | United Kingdom |
|---|
| Trivets | Cast iron |
|---|---|
| Wok burner |
| Oven Volume | 146 L |
|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Connected load | 10.83 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 46 A |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Depth Without Handle | 608 mm |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683114352 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRG-CH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Royal Blue and Chrome CDL110DFRB-CH
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Induction Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEXSE110EISL-CH
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Cream Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EICRBR
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cream and Chrome CDL110DFCR-CH
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Slate Dual Fuel Freestanding Oven CLA90FXDFSL-BR
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic FX Induction Freestanding Oven/Stove Slate and Brass CLA90FXEISL-BR
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

