Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | EHI745BE |
| Weight (kg) | 10.1 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 710 mm |
| Power (W) | 7400 W |
| Accessories included | ** Cooktop Secure Clips** |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Installation Note | Built Into a benchtop Installation |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | SenseFry: SenseFry measures heat levels and makes automatic adjustments under the pan to maintain the ideal temperature for even cooking results. Bridge Function: The Bridge function allows you to combine two separate cooking zones to create a single large surface. Power Boost: The PowerBoost function gives you an intense heat boost when needed, before automatically dropping to the highest power level. Hob2Hood: Hob2Hood automatically switches on your extractor hood when you start cooking and adjusts the fan speed based on how you are using your hob. Sensitive Touch Controls: Sensitive touch controls take you from simmering to boiling and back again, almost instantly. This controllability allows you to apply precise changes. Safe, Fast, Efficient: Induction technology only heats the area directly beneath the pan, while the surface area around it remains cool. Extra Features: Auto Warm Up, Stop & Go, Timer & minute Minder, Auto Pot Detection, Child lock Cooking Zones: |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch and Slide |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 31 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
| Display |
|---|
| Primary Product Category | Induction Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 6937042208030 |
Compare to similar items
Electrolux 71cm Induction 4 Zone Cooktop EHI745BE
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Electrolux 90cm Series 800 Induction Cooktop KIS97550IT
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Power (W) | 2300 W |
Electrolux 60cm Series 800 Induction Cooktop Matte Black KIS67453IT
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Electrolux 90cm Series 700 Induction Cooktop with SenseFry EHI9575BF
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Power (W) | 2300 W |
Electrolux 60cm 4 Burner Zone Induction Cooktop with Hob2Hood EHI645BF
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Electrolux 60cm 4 Burner Induction Cooktop EHI644BF
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 4600 W |
Electrolux 60cm Series 700 Induction Cooktop with SenseFry EHI6475BF
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 2300 W |
Electrolux 80cm Series 800 Induction 5 Burner Cooktop Matte Black KIS8759
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 2300 W |
Electrolux 60cm 3 Zone Induction Cooktop EHI635BF
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7400 W |
55 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

