Specifications & Manuals
| Model Number | EHE6899SA |
|---|---|
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 746 mm |
| Height (mm) | 1782 mm |
| Width (mm) | 913 mm |
| Accessories included | 1 x Bottle rack, 1 x Water Filter and Water Connections. |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Middle drawer has 5 Pre Set Temperatures |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Natural Stainless Steel Facia Door Panels. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 609 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 371 L |
| Freezer Volume | 165 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Variable Compartment Volume | 73 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 501 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 625 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 609 L |
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 560 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| Cheap | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540405620 |
| Frost Control | Frost Free |
Compare to similar items
Electrolux 609L French Door Fridge EHE6899SA
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
2106 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

