Specifications & Manuals
| Model Number | EVE614DSE |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 36.5 kg |
| Depth (mm) | 572 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3100 W |
| Accessories included | 1 set of telescopic runners (full extension) |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Glass and Mark-resistant Dark Stainless Steel finish. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | SteamBake: The steam helps to create an exquisitely soft centre, while the combination of hot air delivers deliciously glossy crusts. Telescopic Runners: The runners also make light work of lifting and removing hot trays or heavy dishes. Control Panel: Fully Programmable Touch Control Panel with Retractable Control Knobs. Easy Door Removal: With one flick of the hinges the door frame can be easily slid out. Once removed, the glass panels can be detached from the frame. Timer Functions: acoustic signal, duration, minute minder, Countdown, End time, Delayed start, Time of day. Shelf Positions: 5 x Oven Cooking Levels. Lighting: 2 x 25-watt lamps. Grilling: Closed Door Grilling. Main Oven Functions: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Note | Able to built in Proud or Flush In wall or Under Benchtop Installation. |
|---|
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Full grill | |
| Steam | |
| Pizza | |
| Cook from frozen | |
| Fan grill | |
| Pastry bake | |
| Steam assisted cooking |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.9 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538641795 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
74 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

