Specifications & Manuals
| Model Number | EHE5267BC |
|---|---|
| Weight (kg) | 120 kg |
| Depth (mm) | 781 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 1 x Water Filter, 1 x Wine / Bottle Rack, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | ** Frost Free no need to be defrosted** Needs to be connected to your mains water connection** |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Facia Panel / Dark Cabinet. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 491 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 345 L |
| Freezer Volume | 146 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 368 |
| Energy Rating Freezer Mode | 4 Stars |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| Cabinet Depth | 641 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | Fridge |
| Depth Without Handle | 641 mm |
| Energy consumption | 368 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540413274 |
| Requires Plumbing Notes | Free installation service includes connection to your existing compatible plumbing, using only parts provided by the manufacturer |
Compare to similar items
Electrolux 491L French Door Frost Free Fridge EHE5267BC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Electrolux 491L French Door Frost Free Fridge EHE5267SC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Electrolux 609L French Door Fridge with Plumbed Ice and Water Dispenser Matte Black EHE6191BB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
191 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

