Encapsulating light and shade, movement and mechanics, the strikingly evocative Pan lamp is another example that embodies its designer’s approach to creating his sculpturally inclined pieces. Here he uses light like a physical material with the shadow as its counterpart, which together produce a visual/form that is essentially simple yet intriguing in its execution. But the designer is keen to give people an insight and understanding of the functionality of his design, hence incorporating an interactive process.
Pan comprises a translucent round shade that displays the faintest outline, and which acts to diffuse the light; an oversized ‘arm’ anchors the various elements, including a centrally located knob to control the amount of light emitted, and allows the user to decide on the lamp’s intensity. The result is simply ingenious and beautifully subtle.
Pan comprises a translucent round shade that displays the faintest outline, and which acts to diffuse the light; an oversized ‘arm’ anchors the various elements, including a centrally located knob to control the amount of light emitted, and allows the user to decide on the lamp’s intensity. The result is simply ingenious and beautifully subtle.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PAN |
|---|---|
| Material | Aluminium, PMMA (acrylic glass) |
| Weight (kg) | 1.9 kg |
| Diameter (mm) | 440 mm |
| Depth (mm) | 119 mm |
| Power (W) | 6 W |
| Finish Colour | White |
Lighting
| Light Output | 600 lm |
|---|---|
| Electrical Specifications |
|
| Lighting Installation Options | Wall |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
DCW Editions Biny Switched Bedside Left Wall Light - Black and White BBSBLWHSWL
$895
| Material | Steel and aluminium |
|---|---|
| Power (W) | 9 W |
DCW Editions Mantis Sconce Mini Wall Lamp - Black BS5MINIBL
$820
| Material | Steel, aluminium |
|---|---|
| Power (W) | 3 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

