Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MIDNIGHT505SO |
|---|---|
| Material | Aluminium, glass |
| Weight (kg) | 2.1 kg |
| Diameter (mm) | 505 mm |
| Depth (mm) | 82 mm |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Finish Colour | Black |
| Designer | Stéphanie Cayet |
Lighting
| Light Output | 214 lm |
|---|---|
| Dimmable | |
| Electrical Specifications | CLI - Integrated LED 2700K - Dimmable |
| Lighting Installation Options | Wall |
Compare to similar items
DCW Editions ISP Wall Light - Left ISPWALLBRL
$2,825
| Material | Brass, polycarbonate |
|---|---|
| Power (W) | 8 W |
DCW Editions Org Wall Light - 1050mm ORGPW1050
$1,535
| Material | Opal glass, anodized aluminium, acrylic |
|---|---|
| Power (W) | 27 W |
DCW Editions Biny Switched Bedside Left Wall Light - Black and White BBSBLWHSWL
$895
| Material | Steel and aluminium |
|---|---|
| Power (W) | 9 W |
DCW Editions In The Sun 380 Sconce Light - Gold and Silver ITSS380GOSI
$1,195
| Material | Steel, Aluminium, Brass Mesh, Stainless Steel Mesh, Glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Mantis Wall Lamp - Black BS5BL
$870
| Material | Steel body with aluminium shade |
|---|---|
| Power (W) | 11 W |
DCW Editions Biny Spot Bulb Wall Light - Black Without Stick BSBUBLBLNS
$528
| Material | Steel and aluminium |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

