Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TINPELSBSB |
|---|---|
| Material | Satin brass |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Diameter (mm) | 600 mm |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1700 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Satin Brass |
| Notes | Overall drop required height: min 1200mm and max 1700mm. |
Lighting
| Dimmable | |
|---|---|
| Electrical Specifications | Bulbs: integrated LED - trailing edge dimmable - 8w - 2700k |
| Lighting Installation Options | Hanging |
| Lighting Suspension Type | Drop rod with ceiling box |
Warranty
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
Compare to similar items
CTO Lighting Tinto Large Pendant Light - Satin Brass with Satin Brass Drop Rod TINPELSBSB
$3,605
| Material | Satin brass |
|---|
CTO Lighting Modulo Horizontal Ceiling Light - Bronze MODPEHLBZSKMO
$17,295
| Material | Bronze with smoked kiln cast glass and opal glass shades |
|---|
CTO Lighting Trevi 6 Pendant Light - Bronze TREPELBZMO
$11,220
| Material | Bronze and opal glass |
|---|
CTO Lighting Trevi 6 Pendant Light - Satin Brass TREPELSBMO
$11,220
| Material | Satin brass and opal glass |
|---|
CTO Lighting Ivy Horizontal 3 Pendant Light - Bronze and Satin Brass with Opal Glass Shades IVYPE3BZGO
$12,960
CTO Lighting Tinto Medium Pendant with Black Silk Braided Flex - Dark Bronze TINPEMBZBF
$4,240
| Material | bronze and satin brass |
|---|
CTO Lighting Ivy Horizontal 8 Pendant Light - Bronze and Sating Brass with Smoke Glass Shades IVYPE8BZSG
$30,625
CTO Lighting Trevi 3 Pendant Light - Bronze TREPEOBZMO
$7,250
| Material | Bronze and opal glass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

