Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TINPELSBBZ |
|---|---|
| Material | Satin brass and bronze |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Diameter (mm) | 600 mm |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1700 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Satin Brass |
| Notes | Overall drop required height: min 1200mm and max 1700mm. |
| Finish Colour Description | Satin brass shade and finial with dark bronze drop rod
and ceiling rose |
Lighting
| Dimmable | |
|---|---|
| Electrical Specifications | Bulbs: integrated LED - trailing edge dimmable - 8w - 2700k |
| Lighting Installation Options | Hanging |
| Lighting Suspension Type | Drop rod with ceiling box |
Warranty
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
Compare to similar items
CTO Lighting Tinto Large Pendant Light - Satin Brass Shade with Dark Bronze Drop Rod TINPELSBBZ
$3,605
| Material | Satin brass and bronze |
|---|
CTO Lighting Ring Pendant Light - Satin Brass with Black Silk Braided Flex RINPEOSB
$2,900
| Material | Satin brass with Black Silk Braided Flex |
|---|
CTO Lighting Ivy Vertical 4 Pendant Light - Bronze and Satin Brass with Opal Glass Shades IVYPE4BZGO
$17,665
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

