Specifications & Manuals
| Model Number | PETPESBZSGSG |
|---|---|
| Weight (kg) | 8 kg |
| Diameter (mm) | 400 mm |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 215 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Finish Colour | Black Bronze |
| Finish Colour Description | Dark bronze with smoked glass shade and hand shaped smoked glass inner shade |
| Dimmable | |
|---|---|
| Electrical Specifications | 240v - 1 x E14, 60w max (or 6.5w LED 2700k) 120v - 1 x E12, 60w max (or 6.5w LED 2700k) Dimmable bulb required CE compliant UL E492308 |
| Lighting Installation Options | Hanging |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
Compare to similar items
CTO Lighting Trevi 3 Pendant Light - Bronze TREPEOBZMO
| Material | Bronze and opal glass |
|---|
CTO Lighting Modulo Vertical Pendant Light - Bronze MODPEVLBZSKMO
| Material | Bronze with smoked kiln cast glass and opal glass shades |
|---|
CTO Lighting Ring Pendant Light - Satin Brass with Black Silk Braided Flex RINPEOSB
| Material | Satin brass with Black Silk Braided Flex |
|---|
CTO Lighting Trevi 6 Pendant Light - Bronze TREPELBZMO
| Material | Bronze and opal glass |
|---|
CTO Lighting Tinto Medium Pendant with Bronze Drop Rod - Satin Brass TINPEMSBBZ
| Material | Satin brass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

