Specifications & Manuals
| Model Number | LUNPELBZSB |
|---|---|
| Material | Bronze and Santin Brass |
| Weight (kg) | 17 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Finish Colour | Bronze |
| Finish Colour Description | bronze with satin brass and bronze oval chain |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
| Electrical Specifications | 240V (AC 50Hz) - 1 x E27 PAR 30, 12.5w PAR 30 2700K - LED ONLY 120V (AC 60Hz) - E26, 12.5w PAR 30 2700K - LED ONLY Dimmable bulb required CE compliant UL E492308 |
|---|---|
| Lighting Installation Options | Hanging |
Compare to similar items
CTO Lighting Lunar Large Pendant - Bronze and Satin Brass LUNPELBZSB
| Material | Bronze and Santin Brass |
|---|
CTO Lighting Modulo Vertical Pendant Light - Bronze MODPEVLBZSKMO
| Material | Bronze with smoked kiln cast glass and opal glass shades |
|---|
CTO Lighting Trevi 3 Pendant Light - Satin Brass TREPEOSBMO
| Material | Satin brass and opal glass |
|---|
CTO Lighting Ring Pendant Light - Bronze and Satin Brass with Black Silk Braided Flex RINPEOBZ
| Material | Bronze, Satin Brass, Black Silk Braided Flex |
|---|
CTO Lighting Tinto Medium Pendant with Bronze Drop Rod - Satin Brass TINPEMSBBZ
| Material | Satin brass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

