Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CHG954WC |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 15.3 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | 1 x LP Gas Conversions Kit |
| Cooktop Material | White Enamel |
| Finish Colour | White |
| Notes | A 10amp Australian Plug & Lead that operates the electronic ignition is attached.
A qualified plumber can convert this model to LP gas using the included LP Conversion Kit. |
| Finish Colour Description | White Enamel Cooktop / Silver Control Knobs. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Chef 90cm Natural Gas Cooktop CHG954WC. ● High powered wok burner: This high-powered wok burner means that you finally get the heat you need to cook delicious and nutritious stir fry at home. ● Cast iron trivets: Our cast iron trivets have been designed to keep your pots and pans stable, as well as being easy to move around between burners. ● Push and go. Easy: One push-start ignition, first time, every time. ● Side controls for easy access: Side cooktop controls that are easy to use and positioned for safety. ● Flame Failure for kitchen safety: The Flame Failure feature will automatically shut off the gas supply if the flame is unexpectedly extinguished. ● Easy to maintain: Easy clean formed hob in a stainless steel finish makes this hob easy to maintain. ● Extra Features: LP Gas Conversion Kit Included, Heavy Duty Trivets, One push start Ignition. Cooktop Gas Burner Output: Left Front: Wok Burner 14.4 MJ/h . Left Rear: 9.0 MJ/h. Right Rear: 9.0 MJ/h. Right Front: 5.1 MJ/h. Centre: 9.0 MJ/h. |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.05 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Spill protection |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 6937042207736 |
Compare to similar items
Chef 90cm White Natural Gas Cooktop CHG954WC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
Chef 60cm Natural Gas Stainless Steel Cooktop CHG644SC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 570 mm |
Chef 90cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CHG954SC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
Chef 60cm Natural Gas Stainless Steel Cooktop Battery Ignition CHG642SC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 570 mm |
Chef 60cm Natural Gas Cooktop CHG644DC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 570 mm |
Chef 60cm Natural Gas Battery Ignition Cooktop White CHG642WC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 570 mm |
Chef 60cm Natural Gas Cooktop White CHG644WC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 570 mm |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

