Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | CFG517SCH |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 42 kg |
| Depth (mm) | 635 mm |
| Height (mm) | 910 mm |
| Width (mm) | 640 mm |
| Accessories included | 2 x Oven Shelves |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | A qualified plumber can convert this model to LP gas using the included LP Conversion Kit. |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet with Dark Grill & Oven Door Fascia Panels. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 4 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Enamel |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Design: Freestanding or Built-in between benchtops. Capacity: Chef freestanding cookers have one of the largest cooking cavities and an 80L gross oven capacity for all your family meals. Separate Electric Grill: Now you can grill and bake at the same time while keeping different cooking flavours and smells apart. Removable Oven Door: Save time and effort with easy clean features such as the removable glass door system. This allows for quick and easy cleaning with no trapped grease. Electronic Gas Cooktop Ignition: The gas cooktop can be operated by pressing the ignition button. Oven Ignition: The oven is started by manually pressing the electronic ignition button. Press the button to send a spark to the oven to ignite. Flame Failure Feature: A safety mechanism that stops the gas flow if the flame is extinguished Built In Australia: This oven is built in a local factory in Adelaide. Cooking Zones: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 120 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Timer Functions | 60 Minute Manual Ringer Timer |
| Cooktop Configuration | 3 Burners and Wok Burner |
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Fan bake |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.8 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 7.5 A |
| Length of cord | 1.25 m |
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Gas Type | Natural gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | Fan Bake |
| EAN | 9315538670689 |
| Dual Fuel |
Compare to similar items
Chef 54cm Gas Fan Forced Stainless Steel Freestanding Oven CFG517SCH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Chef 54cm Gas Fan Forced White Freestanding Oven CFG517WCH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Chef 54cm Conventional Electric Freestanding Oven-White CFE535WB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Chef 54cm Electric Freestanding Oven-White CFE536WB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Chef 54cm Electric Fan Forced Freestanding Oven Stainless Steel CFE536SB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Chef 54cm Electric Fan Forced Freestanding Oven Stainless Steel CFE547SBB
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Chef 54cm Conventional Gas White Freestanding Oven CFG503WCH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Chef 54cm Conventional Gas Stainless Steel Freestanding Oven CFG504SCH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Chef 54cm Gas Conventional White Freestanding Oven CFG504WCH
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 80 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

