Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
|---|
Other
| EAN | 8059015190611 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Catalano Premium 120 Wall Hung Double Basin - Gloss White 112VPUPD00-Z3442-2
$1,540
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121000001-905610X2
$1,510
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 50 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120500001-905609
$625
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 150 Double Sink Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121520001-905610X2
$2,829
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 125 Wall Hung Basin with Side Shelves1 Taphole - Gloss White 0121261001-905610X2
$1,670
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

