Specifications & Manuals
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - CATAglaze+ Silver Titanium Finish - Antibacterial Protection - Fixings Included - Optional Towel Rails Sold Seperately |
|---|
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Silver Titanium Finish |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
| EAN | 8032919989901 |
|---|
Compare to similar items
Catalano Zero 75 Left Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120791001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Verso 50x25 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 15025VEFCBM-Z3443
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Right Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120780001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Alvea 1200x460 Wall Hung Double Bowl Basin Gloss White No Taphole 0621220001
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

