Specifications & Manuals
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1250 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - CATAglaze+ Silver Titanium Finish - Antibacterial Protection - Fixings Included - Optional Towel Rails Sold Seperately |
|---|
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Silver Titanium Finish |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
| EAN | 8032919989888 |
|---|
Compare to similar items
Catalano New Light 125 Double Wall Hung Basin - Gloss White 1125LI00-Z3443-2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Green 145 Wall Hung Basin - Gloss White 145GR00-Z3443 145GR00-Z3442
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 125 Double Sink Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121270001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121000001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Verso 50x25 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 15025VEFCBM-Z3443
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Right Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0121031001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

