Specifications & Manuals
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 125 mm |
| Width (mm) | 1250 mm |
| Finish Colour | Matte White |
| Overflow |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - CATAglaze+ Silver Titanium Finish - Antibacterial Protection - Fixings Included - Optional Towel Rails Sold Seperately |
|---|
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Silver Titanium |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
| EAN | 8058647599625 |
|---|
Compare to similar items
Catalano Horizon 125x50 Wall Hung Basin - Matte White 1125HZBM-Z3442-2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Sfera 60 Wall Hung Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 160BSF00-Z3442
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 150 Double Sink Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121520001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Right Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120780001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Green 145 Wall Hung Basin - Gloss White 145GR00-Z3443 145GR00-Z3442
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Left Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121040001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

