Specifications & Manuals
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 125 mm |
| Width (mm) | 1250 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - CATAglaze+ Silver Titanium Finish - Antibacterial Protection - Fixings Included - Optional Towel Rails Sold Seperately |
|---|
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Silver Titanium |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
| EAN | 8058647599601 |
|---|
Compare to similar items
Catalano Horizon 125x50 Wall Hung Basin - Gloss White 1125HZ00-Z3442-2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121000001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 125 Wall Hung Basin with Side Shelves1 Taphole - Gloss White 0121261001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 60 Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120601001-905610
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Green 145 Wall Hung Basin - Gloss White 145GR00-Z3443 145GR00-Z3442
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

