Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
|---|
Other
| EAN | 8058647596228 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Catalano Green 145 Wall Hung Basin - Gloss White 145GR00-Z3443 145GR00-Z3442
$450
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 125 Double Sink Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0121272001-905610X2
$1,830
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 60 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120600001-905610
$751
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120750001-905610
$1,057
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

