Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 135 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Gold |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | White/Gold |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Titanium |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
Other
| EAN | 8059015191403 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Catalano Edition 100x50 Wall Hung Basin - White/Gold 1100EDBO-Z3443 1100EDBO-Z3442
$2,456
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Sfera 60 Wall Hung Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 160BSF00-Z3442
$406
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 60 Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120601001-905610
$751
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Verso 50x25 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 15025VEFCBM-Z3443
$587
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121000001-905610X2
$1,510
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

